Wosk do brody, czyli stylizacja na najwyższym poziomie!
Chcesz, by Twoja broda trzymała formę przez cały dzień? Balsam do brody nie jest dla Ciebie wystarczający? Najwyższa pora sięgnąć zatem po nieco inny kosmetyk. Dziś na tapecie wosk do brody.
Olejek do brody, balsam czy szampon do mycia grzywy – te kosmetyki już doskonale znamy. Popularnym produktem wśród posiadaczy zarostu nad górną wargą jest natomiast wosk do wąsów. Z myślą o kim powstał w takim razie wosk do brody? Postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu produktowi.
Wosk do brody – co to takiego?
Jeśli na co dzień dbasz o swój zarost, kosmetyki do brody pewnie nie są Ci obce. Najczęściej jednak sięgamy po szampon do brody czy olejek, ewentualnie balsam. Wosk kojarzy się głównie z wąsaczami i faktycznie wosków do wąsów w ofercie znajdziemy najwięcej. Spotkamy się jednak również z woskiem do brody, który doskonale poradzi sobie z niesforną grzywą. Tego typu produktów na rynku nie jest zbyt dużo, ale oferta nieustannie się poszerza.
Wosk do brody to kosmetyk, który służy przede wszystkim do stylizacji zarostu. Najczęściej możemy go nakładać zarówno na brodę, jak i wąsy. Tego rodzaju specyfik nada grzywie odpowiedni kształt i przez długi czas będzie trzymał ją w ryzach. Dzięki niemu broda prezentuje się stylowo i estetycznie. Jedną z zalet wosku do brody jest jego wydajność. Jedno opakowanie kosmetyku wystarczy nam na kilka miesięcy regularnego stosowania.
Samo użycie wosku nie jest niczym specjalnie skomplikowanym. Szybko można nabrać wprawy. Co więcej, w ofercie pojawiają się woski, które nie tylko stylizują, ale również pielęgnują zarost – nawilżają, odżywiają, zmiękczają, wzmacniają i regenerują. Otrzymujemy zatem kilka korzyści w jednym produkcie. Trzeba również dodać, że wosk do brody z reguły ma bardzo przyjemny zapach, co jeszcze dodatkowo podnosi komfort użytkowania kosmetyku.
Jeśli decydujesz się na zakup wosku do brody, przyda Ci się również szczotka do brody lub dobrej jakości grzebień do brody. Te akcesoria umożliwią równomierne rozprowadzenie kosmetyku oraz pomogą wystylizować zarost.
Jak stosować wosk do brody?
Jak z każdym kosmetykiem również i z tym trzeba się na początku trochę zapoznać. Przede wszystkim, wosku nigdy nie nakładamy dużo. Wystarczy dosłownie odrobina, by ujarzmić oraz wygładzić grzywę czy wąsy i nadać im odpowiedni kształt. Wosk można nakładać o każdej porze dnia (i nocy). Zwykle kosmetyk ten zamknięty jest w niewielkim, poręcznym opakowaniu, które bez trudu zmieścimy nawet w kieszeni spodni. To sprawia, że możemy mieć go zawsze przy sobie i dbać o nienaganny wygląd zarostu w każdych warunkach.
Wosk do brody najlepiej nakładać stopniowo, aż do uzyskania pożądanego efektu. Niewielką ilość kosmetyku rozgrzewamy między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie rozprowadzamy na grzywie i nadajemy jej odpowiednią formę. Ot cała sztuka!
Jak wybrać najlepszy wosk do brody?
Jak już wspomniałem, na rynku znajdziemy zdecydowanie więcej wosków do wąsów, ale w ofercie zetkniemy się również z woskami do brody (i wąsów). Aby wybrać najlepszy, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników.
Wosk do brody – skład – to najważniejsze, by dokładnie przeanalizować skład produktu. Powinien być krótki i jak najbardziej naturalny. Dobrze, jeśli jest wzbogacony dodatkowymi substancjami pielęgnującymi (na przykład olejkami). Dobry wosk do brody nie powinien zawierać konserwantów, sztucznych barwników czy chemicznych dodatków. Na składzie skupimy się dokładniej w dalszej części tekstu.
Wosk do brody – konsystencja – wszystko zależy od naszych preferencji. W ofercie spotkamy woski o twardej, zwartej konsystencji oraz te bardziej miękkie. Te drugie najczęściej zdecydowanie łatwiej się rozprowadzają i gwarantują lekki/średni chwyt. Zwartą konsystencję mają zazwyczaj woski naturalne. Trzeba je nieco dłużej rozgrzewać przed użyciem, ale bardzo dobrze i długo trzymają zarost w ryzach. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie od tego kosmetyku oczekujemy.
Wosk do brody – zapach – to również kwestia indywidualna. Ważne jednak, by zapach nie był zbyt intensywny, bo może nas drażnić. Dobrze też, żeby aromat tworzyły naturalne olejki eteryczne. W ofercie znajdziemy również całą gamę kosmetyków do brody, w których zapach powstaje zgodnie ze sztuką tworzenia perfum. Wówczas aromat jest zdecydowanie trwalszy.
Wosk do brody – pojemność – w ofercie spotkamy woski o różnej pojemności. Te dedykowane głównie wąsaczom mają najczęściej pojemność 15 ml. Woski do brody zamykane są zwykle w nieco większych opakowaniach – od 30 ml do 60 ml.
Wosk do brody – cena – to bardzo wydajny kosmetyk, więc warto kupić produkt naprawdę dobrej jakości. Za dobry wosk do brody zapłacimy około 50-100 złotych.
Co zawiera dobry wosk do brody?
Wróćmy na chwilę do składu wosku do brody. To bardzo ważne, by nauczyć się czytać ze zrozumieniem etykiety kosmetyków, zwłaszcza, jeśli faktycznie zależy nam na kondycji naszego zarostu. Czasem nieświadomie możemy sobie zaszkodzić. Jak już wspomniałem, im prostszy skład, tym lepszy. Oczywiście, ideałem jest kosmetyk w 100% naturalny. Co znajdziemy w składzie dobrego wosku do brody?
Masło Shea – inaczej masło karite. Bardzo dobrze regeneruje, nawilża, odżywia i chroni brodę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Doskonale wygładza, ale również łagodzi podrażnienia.
Wosk pszczeli – doskonale odżywia i włosy i skórę. Wspomaga odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, regeneruje, wygładza i wyraźnie wzmacnia pasma.
Oliwa z oliwek – to niezwykle wszechstronny składnik, który wykazuje szereg dobroczynnych działań – nawilża, regeneruje, wzmacnia, odżywia i wygładza.
Olej z nasion słonecznika – ma sporo cennych właściwości. Intensywnie nawilża, wygładza, nadaje włosom sprężystości i doskonale chroni. Działa również przeciwzapalnie.
Olej Jojoba – to bardziej rodzaj wosku niż olejku. Znajdziemy go w wielu dobrych kosmetykach do brody. Szybko się wchłania, świetnie nawilża, odżywia, uelastycznia, regeneruje, chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiega wypadaniu włosów. Neutralizuje również działanie wolnych rodników i jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
Olej rycynowy – nadaje brodzie blasku, zmiękcza ją i sprawia, że jest przyjemna w dotyku. Poprawia strukturę włosów i, co ciekawe, pobudza je do szybszego wzrostu. Widocznie wzmacnia i zapobiega rozdwajaniu końcówek.
Witamina E – wzmacnia barierę ochronną, nawilża i odżywia. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne.
To najczęściej spotykane składniki w dobrej jakości woskach do brody. Tych substancji moglibyśmy wymienić znacznie więcej. Warto przed zastosowaniem kosmetyku sprawdzić działanie poszczególnych składników i dobrać je do potrzeb swojego zarostu.
Zadbana broda łatwiej poddaje się stylizacji
Ameryki nie odkryję tym stwierdzeniem. Jeśli chcemy, by nasza grzywa dobrze się układała, musimy o nią zadbać. Nie wystarczy dobry wosk do brody, tu potrzeba nieco więcej starań i konkretnych kosmetyków.
Pierwszy krok to dokładne oczyszczanie. Z tym poradzi sobie dobry szampon do brody, który nie tylko skutecznie oczyści zarost oraz skórę pod nim, ale dostarczy im również cennych składników odżywczych. Brodę należy myć tak często jak tego potrzebuje. Trzeba jednak pamiętać, by robić to delikatnie. Mokre włosy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Najlepiej pozwólmy też grzywie samodzielnie wyschnąć. Gorące powietrze suszarki nie służy pasmom. Aby skutecznie odblokować pory i ujścia mieszków włosowych, przynajmniej raz w tygodniu wykonajmy peeling skóry pod zarostem. Efekty na pewno będą satysfakcjonujące.
Krok drugi – dobry olejek do brody. Po umyciu i osuszeniu warto nałożyć na grzywę olejek do brody, najlepiej naturalny. Tego rodzaju kosmetyk przywróci włosom i skórze komfort. Nawilży, odżywi, złagodzi podrażnienia, wzmocni, uelastyczni i zmiękczy. Dzięki niemu grzywa będzie się dobrze prezentować i zdecydowanie lepiej układać. Po nałożeniu olejku, dobrze jest porządnie wyczesać zarost. Dobra szczotka do brody to podstawa. Regularne szczotkowanie pobudza krążenie krwi, reguluje produkcję sebum i pobudza wzrost włosów. Za pomocą szczotki możemy również równomiernie rozprowadzić kosmetyki do brody. Podczas stylizacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się dobrej jakości grzebień do brody.
Wosk do brody powinien być ostatnim kosmetykiem, po który sięgamy. To on pozwala nadać brodzie odpowiedni kształt i formę. Starannie wypielęgnowana broda chętnie takiej stylizacji się podda.
Kosmetyki do stylizacji brody
W ofercie znajdziemy spory wybór kosmetyków, które pomogą wystylizować brodę. Wosk do brody jest tylko jednym z nich. Co jeszcze mamy do wyboru?
Dla tych, którym zależy jedynie na delikatnym ujarzmieniu i wygładzeniu zarostu, powstają balsamy do brody o lekkim chwycie. Ich zadaniem jest głównie pielęgnacja włosów i skóry pod brodą, ale przy okazji również utrzymują one grzywę w ryzach. Najczęściej mają płynną konsystencję i można je łatwo rozprowadzić na włosach. Nie obciążają, ale za to wyraźnie poprawiają wygląd brody. Staje się ona bardziej miękka, przyjemna w dotyku, sprężysta i nawilżona. Dobry balsam do brody o lekkim chwycie zawiera szereg substancji pielęgnujących – olejków, ekstraktów z roślin i owoców, witamin. Jego formuła oparta jest najczęściej na wodzie.
Jeśli zależy Ci na bardziej trwałych efektach, ale nie chcesz specjalnie obciążać zarostu, sięgnij po balsam do brody o średnim chwycie. Tego rodzaju kosmetyk polecany jest posiadaczom krótszych, mniej wymagających grzyw. Zazwyczaj ma kremową konsystencję i dobrze się rozprowadza. W składzie zawiera między innymi masło Shea, wosk pszczeli oraz szereg substancji pielęgnujących włosy oraz skórę. Dobrej jakości balsam do brody o średnim chwycie nie tylko utrzymuje zarost w ryzach, ale również nawilża, odżywia, wzmacnia i chroni.
Dla tych brodaczy, którym powyższe balsamy nie wystarczają, producenci przygotowali balsamy do brody o mocnym lub bardzo mocnym chwycie oraz woski do brody. Te kosmetyki umożliwiają stworzenie trwałych stylizacji, wyraźnie wygładzają i ujarzmiają zarost. Przed użyciem trzeba je dobrze rozgrzać, a następnie ostrożnie nakładać na brodę, najlepiej stopniowo, by nie przesadzić. W składzie tego typu produktów znajdziemy najczęściej masło Shea oraz wosk pszczeli, ale również oleje mineralne.
Wosk do brody – rodzaje
Oferta wosków do brody nie jest może specjalnie bogata, ale znajdziemy kilka ich rodzajów, a konkretnie:
Wosk do brody naturalny, organiczny – jego formuła opiera się wyłącznie na naturalnych substancjach organicznych. Tego rodzaju produkt jest wolny od chemicznych substancji, olejów mineralnych, parafiny, parabenów, konserwantów i innych sztucznych dodatków. Coraz częściej zetkniemy się również w ofercie z kosmetykami wegańskimi, pozbawionymi odzwierzęcych substancji.
Wosk do brody tradycyjny, oparty na substancjach chemicznych – w swoim składzie zawiera petrochemikalia, czyli substancje uzyskane z ropy naftowej czy gazu ziemnego. Jego formuła opiera się na przykład na wazelinie czy olejach mineralnych.
Warto dodać, że w ofercie znajdziemy również kosmetyki typu „wszystko w jednym”, którymi możemy wystylizować nie tylko brodę i wąsy, ale również włosy na głowie.
Wosk do brody tradycyjny
W składzie tradycyjnych wosków do brody znajdziemy głównie oleje mineralne oraz wazelinę. Zawierają one również czasami wosk pszczeli, powszechnie stosowany obecnie w tego rodzaju kosmetykach. Woski do brody tradycyjne mają najczęściej delikatną konsystencję i bardzo łatwo się rozprowadzają. Charakteryzują się zazwyczaj lekkim, ewentualnie średnim chwytem. Znajdziemy je w ofercie różnych marek, nawet tych najbardziej popularnych.
Wosk do brody o nowoczesnej formule
Naturalny wosk do brody oparty jest najczęściej na wosku pszczelim oraz maśle Shea. Znajdziemy w nim również między innymi dodatek witaminy E czy naturalnych olejków, takich jak na przykład olej kokosowy, Jojoba, z nasion słonecznika czy arganowy. Dzięki temu kosmetyki te nawilżają, odżywiają i regenerują zarost oraz skórę pod nim. W ich składzie znajdują się również naturalne olejki eteryczne, które zapewniają przyjemny zapach. Producenci oferują także mniej standardowe aromaty oraz składy. Ciekawym produktem jest na przykład wosk, który zawiera… najlepszej klasy whisky. Naturalne woski do brody i wąsów gwarantują
żródło: Gentleman
Comments